Psychoterapia - dlaczego warto?

W zachodniej myśli filozoficznej długo funkcjonował dualizm duszy i ciała, czyli przekonanie, że są to byty oddzielne i niezależne. Choroby ciała traktowano jako czysto fizyczne i leczono metodami biologicznymi. Dualizm i analityczne myślenie doprowadziły do coraz większej specjalizacji w medycynie, do odkrywania nowych, skutecznych metod diagnostycznych, ale też do leczenia tylko choroby, a nie całego człowieka. Obecnie coraz popularniejsze i otwierające drogę do nowego postrzegania i leczenia chorób podejście holistyczne uwzględnia dwukierunkowe oddziaływanie między ciałem a psychiką. Aby wspierać zdrowie fizyczne i jak najdłużej zachować w dobrej formie, warto zadbać o swoją psychikę.

Czytaj dalej...

Czy zwracać uwagę na swoje emocje?

Wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, jak ważne są emocje dla naszego życia. Coraz więcej mówi się o emocjach, coraz częściej w różnych publikacjach, poradnikach pojawiają się rady, aby skoncentrować się na swoich emocjach, aby do nich dotrzeć, aby się ich nie bać i pobyć z nimi. Tylko dlaczego to jest takie ważne? Odpowiedź na to nie jest już taka prosta. Co w sytuacji, gdy jesteśmy smutni, boimy się czegoś, nie możemy spać, złościmy się? Z tymi stanami radzimy sobie zdecydowanie gorzej. Często nie chcemy ich doświadczać, a tylko znaleźć na nie cudowne lekarstwo. Problem w tym, że to nie uczucia stanowią problem, ale nasz stosunek do nich.

Czytaj dalej...

Wizyta u psychologa w trakcie rozwodu

W normalnej sytuacji wizyta u psychologa w trakcie rozwodu nie może zaszkodzić. Tak stresujący czas, jakim jest okres rozwodu, łatwiej przejść z pomocą wykwalifikowanej osoby. To żaden wstyd. Po drugie – nie świadczy o jakiejkolwiek chorobie psychicznej. Po trzecie, takie wsparcie może mieć bardzo pozytywne efekty. Korzystanie z pomocy psychologa świadczy natomiast o tym, że szuka się rozwiązania swoich problemów. Oczywiście terapia psychologiczna może iść w wielu kierunkach, od terapii małżeńskiej począwszy na pomocy psychologa dziecięcego. To zależy od oczekiwań i potrzeb klienta. Ważne jest natomiast, żeby trafić do „dobrego” psychologa.

Czytaj dalej...